Szukaj firmy


paskudy.pl

Informacje ogólne

Paskudne lalki (Uglydolls®) nie są wytworem speca, czy wielkiej wytwórni marketingu. Pomysł na sprzedaż narodził się przypadkiem i jest owocem miłości dwojga kochających się ludzi.

Amerykanin David Horvatch i Koreanka Sun-Min Kim poznali się w nowojorskiej szkole rysunku na Manhattanie. Po tragedii WTC rodzice Kim, poprosili ją, by wróciła do Korei. Kim zdecydowała się na powrót do Seulu.

Znajomość Kim i Davida trwała nadal, a listy krążyły między Stanami i Koreą. David na końcu listów spontanicznie rysował dla Kim śmieszne stworki, które były odzwierciedleniem jego uczuć, obaw i smutków.

Pierwszym stworkiem był Wage. Wage to pomarańczowy stworek ubrany w fartuszek i pracujący ciężko w supermarkecie. David przyznał, że był to pewnego rodzaju autoportret. Podobno powiedział Kim: "Pracuję ciężko, byśmy mogli znów być razem".

W grudniu 2001 roku, na Święta Bożego Narodzenia Kim zrobiła mu niespodziankę i wysłała mu uszytą lalkę na wzór jego komiksowego stworka. Uradowany David pochwalił się znajomemu - właścicielowi sklepu, który zobaczył w paskudnej lalce świetny interes. Miał rację!

Pierwsze pięć lalek sprzedało się w trzy dni. Nazwa Uglydolls® została przypadkiem wymyślona przez Kim, gdy przez telefon powiedziała Davidowi: "I would like to make Uglydolls". David jej odpowiedział: "You just did one". Resztę sami możecie się domyśleć.

W ciągu dwóch lat Kim uszyła około 1500 paskud. Pierwsze spotkanie z Davidem po latach nastąpiło na targach zabawek w Nowym Jorku, kiedy to już oficjalnie reprezentowali firmę Pretty Ugly Co. Ta historia jest rodem z Hollywoodu.
Najpierw miłość i rozstanie, później sukces finansowy i wielka popularność. Oczywiście Kim i David pobrali się w 2005 roku.