Szukaj firmy


CD Projekt Sp. z o.o.

Informacje ogólne

Firma CD Projekt została założona w maju 1994 roku przez Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego. Głównym celem rozpoczętej działalności było dostarczenie na polski rynek gier i programów edukacyjnych na płytach kompaktowych. CD Projekt to pierwsza w Polsce firma specjalizująca się w dystrybucji interaktywnego oprogramowania na płytach CD ROM.

Rok 2006 to rok gwałtownego wzrostu firmy CD Projekt. Największy polski wydawca gier komputerowych uzyskuje łączne przychody przekraczające 84 mln złotych. Jest to 56% wzrost względem roku 2005. Firma sprzedaje ponad 2 350 000 pudełek z grami! Największym bestsellerem roku 2006 zostaje gra Heroes of Might and Magic V, której sprzedaż w roku 2006 osiągnęła ilość 58 000 egzemplarzy. Sukces ten zostaje zwieńczony otrzymaniem nagrody As Empiku. Premiera HoMMV pobija wszelkie polskie rekordy sprzedaży, wyprzedzając jednak tylko niewiele inny gorący tytuł - Gothic 3. Rok 2006 obfituje w mnóstwo innych wielkich premier: Medieval 2, Neverwinter Nights 2, Football Manager 2007 czy w końcu po raz pierwszy wydaną po polsku grę Pro Evolution Soccer 6.

Kontynuując tradycję pionierskich działań na rynku gier komputerowych CD Projekt, jako pierwsza firma w Polsce lokalizuje niezwykle popularną grę mmorpg pt. Guild Wars. Pomysł zostaje przyjęty niezwykle ciepło przez polskich graczy. Guild Wars zyskuje w Polsce wielu nowych fanów. To niewątpliwie ruch, który będzie w przyszłości wyznacznikiem działań dla innych firm.

Duże zmiany zachodzą również w najpopularniejszej serii gier komputerowych w Polsce. eXtra Klasyka, zyskuje nowy image. Gry wydawane są w takich samych pudełkach, jak wydania premierowe. Zyskują grubszą instrukcję, kolorowe nadruki płyt oraz ciekawe dodatki. Teraz swoim wyglądem w niczym nie przypominają już tanich serii.

CD Projekt podejmuje się również innego pionierskiego wyzwania. Jako jedyna firma w Polsce w tej branży uruchamia program o grach komputerowych Radiostacja Gram.pl Program jest emitowany na antenie Radiostacji - najpopularniejszej radiowej stacji młodzieżowej. Z inicjatywy CD Projekt powstaje również Gram.TV. Jest to program emitowany na antenie telewizji TV4 (szósta pod względem oglądalności na czterdzieści dostępnych stacji polskojęzycznych).

Oczywiście stale rozwijany jest również serwis gram.pl, który zdobywa coraz większą popularność wśród graczy. Gram.pl zyskuje nowe funkcje - gramsajty oraz gramirc. Gracze przyjmują pojawienie się tych opcji z ogromnym entuzjazmem.

W 2006 roku CD Projekt odnosi również inny ważny sukces. Firma Microsoft rozpoczynająca działalność na rynku elektronicznej rozrywki w Polsce, powierza CD Projektowi dystrybucję konsoli Xbox 360, akcesoriów oraz oczywiście samych gier do niej.

Kolejne wielkie wydarzenie 2006 to podpisanie umowy dystrybucji gry Wiedźmin z firmą ATARI. Tym samym Wiedźmin zyskuje oficjalnego wydawcę w Europie, a kilka miesięcy później firma ATARI zostaje również wydawcą gry na terenie USA.

Działania CD Projekt nie przechodzą bez echa. Firma dostaje jedną z najważniejszych nagród przyznawanych przez samych graczy. W wyniku głosowania, które odbyło się na niezwykle popularnym serwisie Wirtualne Imperium Gier, CD Projekt otrzymuje zaszczytną nagrodę Dystrybutora Roku. Rok 2006 jest bez wątpienia jednym z najbardziej udanych w wieloletniej działalności CD Projekt.